Diskuse

 
27. dubna v 15:04
@: @: soudím, že Ty již bdíš :-) (mk)
27. dubna v 15:00
@: Tak hodně štěstí všem vyspaným i nevyspaným! :-) (mik)
27. dubna v 04:00
ORG Mira: Taky už asi pomalu zalehnu, jen co se dokochám jednou šifrou :-)
27. dubna v 02:34
ORG Tom: Už jdu radši spát, protože vidím dvojitě. Ahoj na startu!
27. dubna v 02:32
ORG Tom: No my jsme tuto šifru zařadili hlavně proto, že řada týmů pojede některými z těch vláčků, tak kdybyste se po cestě nudili ... Ale spíš už se těšte na samotnou hru, krásné počasí a různé ty legrácky od nás.
26. dubna v 23:31
@: Spící Volové: no dneska to je krása, Zababa má jistě radost. (mk)
26. dubna v 22:50
Spící Volové: Zato dneska, to je teda dílo... Zlaté písničky... Skoro ani nemůžu uvěřit, že jsme to dali :-) (Karel)
26. dubna v 22:49
Spící Volové: Domeček tam je, nicméně musím hodně chtít ho tam najít... Šifra to ale celkově byla pěkná. Dokonce jsme ani nepotřebovali mazat špatné pokusy, dali jsme napoprvé :-) (Karel)
26. dubna v 22:00
obelisk: tak asi su blbý ale mně vyšla nějaká šiška a z toho několik přímek. domeček žádný.
26. dubna v 21:35
K-TOOLS: jo misticka mi vysla hned z textu a dal uz nebyl cas pac krom spanku porad nekde beham,nejspis podobnym spusobem bych dosel i kte vodicce ale radsi bych dal pivo.zkousel jsem i mistick,jestli to neni nazev nejakeho alkoholu:))))))))) uz zitra uvidime jestli tentokrat uz dojdem do cile a v limitu,pokud vubec nekdo,coz uz se taky myslim stalo. cau vsem
26. dubna v 20:12
ORG Tom: Náhrada za nemocné je bez problému možná. Jen už jsme museli uzavřít editace.
26. dubna v 19:38
Triky a pověry: Ahoj, dneska nam onemocnel jeden clen tymu, muzeme jej nahradit? Marek
26. dubna v 19:12
Lost Mutantos: Pro Orgy: Stihli, díky moc.
26. dubna v 18:57
Pralinky zvlášť: Stihli jsme :-) Patches
26. dubna v 18:48
ORG Mira: Jejda, to asi nestihnete, co? Už jen 12 minut...
26. dubna v 18:48
ORG Mira: Smazáno všem :-)
26. dubna v 16:46
Lost Mutantos: Pro Orgy: Můžu požádat o opětovné vymazání chybných pokusů? Začali jsme to řešit až teď odpoledne a myslím, že výsledek známe, ale máme stejný problém, jako týmy, co to řešili před námi. Díky.
26. dubna v 16:08
ORG Vašek: Tatarkový klub: Ano, se zamezením změn v údajích se znepřístupnila celá stránka pro změnu. Už je zde ale stránka "Údaje týmu", kde jsou potřebné informace zrekapitulovány.
26. dubna v 15:28
abpopa: Informace pro Brňáky o mapách: Pokud je taky sháníte na poslední chvíli, tak od Svoboďáku po nádraží všude vyprodáno, v horním Barvičovi taky nic, až na rohu Vachovy a Dvořákovy úspěch. Ve 14 h tam po mně zbyly poslední dva volné kusy. Mají přiobjednáno a zítra dopoledne by jim ještě měly mapy přijít. Martina
26. dubna v 15:02
Tatarkový klub: Zdravím orgy a mám dotaz. Možná jsem slepá, ale nedaří se mi nikde najít údaje našeho týmu. Myslím seznam členů, telefoní čísla a tak. Zmizela tato sekce spolu s ukončením možnosti editace ve středu? Chtěla jsem ověřit, které telefonní číslo máme zadané jako primární a nemůžu to nikde najít. Děkuju, Inka
26. dubna v 15:00
Sytá Bára: to jsem teda blázen...to není ono?
26. dubna v 14:32
Mlha: Tak odvážnému štěstí přeje, ale skoro jsem čekal, že to bude mít pro úplnost ještě jeden krok... (Yeti)
26. dubna v 00:28
JÁDRO: Děkujeme nastokráte. Teď už to máme a mě nečeká týmový lynč. ;) (Dero)
26. dubna v 00:13
ORG Mira: A na koho ještě nevykouklo, může to zkusit s čistým štítem, po vymazaní chybných pokusů, na základě diskuse níže :-)
25. dubna v 22:20
obelisk: Díky zavináčům za nažhavení kružítka! Chvíli po snad správném narýsování vykouklo i správné řešení. (Peťa)
25. dubna v 21:12
@: Mlha: je to trochu zamlžené, že? (mk)
25. dubna v 20:36
Mlha: Šifra je pěkná, ale jak poznáme, že už máme finální řešení, to tedy nevím :-/
25. dubna v 20:30
obelisk: Jsme se asi napili moc brzo :) ale přitom to dávalo krásně všechno smysl :D (M.)
25. dubna v 20:27
obelisk: @: Je to pětiminutovka, dokonce i napít se můžeme, ale prý je to špatně (Peťa)
25. dubna v 19:51
@: Efka: díky, je to taková pětiminutovka :-) (mk)
25. dubna v 19:47
šnek: Zavináči, to je nádherná šifra, díky za ni! Efka
25. dubna v 16:33
Drahoš forever: Plánuje někdo společnou jízdenku na vlak z Prahy (jak psali orgové, že ním stíhame)?
25. dubna v 15:44
Albert Stallone: Dotaz - ma nejaky vliv poradi uvedenych tel. cisel (prvni brano jako hlavni, druhe jako zalozni)? Nebo je to jedno? Diky za odpoved :-)
25. dubna v 12:48
Grande Puppos: Ahoj, nejak se nam posledni dobou cim dal casteji rozpada team, a i tentokrat nam do sestavy chybi jeden clovicek. Jestli se tedy mezi vama najde nekdo, kdo by mel chut se k nasemu skvelemu teamu pridat (a spolecnymi silami se propracovat az do cile), tak jej radi privitame. Kontakt na: konup(zavinac)nas­tole(tecka)cz. PS: jedeme z Brna a odvoz tam i zpet mame zajisten.
25. dubna v 10:08
Spící Volové: Hm, zatím stále jednociferný počet řešitelů... Nebojte se naší šifry, nekousne vás :-) Fakt to není nic složitého ani záludného. Dero: díky! (Karel)
25. dubna v 09:37
ORG Mira: Dnes po půlnoci byly platícím týmům vystaveny a zaslány Poslední informace před hrou. Pokud je nemáte a na hru se chystáte (platba je na cestě či zaplatíte při startu), napište si o ně na náš mail. A dnes taky máte poslední možnost změnit telefonní čísla týmu, na které Vám budeme posílat SMS, o půlnoci se tato možnost definitivně uzavře.
24. dubna v 22:04
URNA: Ahoj vespolek. celkem za 5 minut 12 nam vybouchnul jeden clen tymu, a selhal i pripraveny nahradnik. Timto se pro doplneni tymu obracime na sirokou verejnost. Ma li nekdo dosud nehrajici (s alespon elementarnimi hernimi zkusenostmi) zajem, kontakt via: medlis(uzenac)centrum.cz
24. dubna v 21:45
Bazinga: Bazinga moc děkuje za (místy až přehnané:) pozitivní reakce na tréninkovou šifru a přeje všem týmům ostré Damokly na Osudové šifry!
24. dubna v 21:13
K-TOOLS: po vysvetleni docela fajn sifra,tech 26 pojmu a dodat ty pismena abecedy me nenapadlo.dvakrat skrinky ano,bral jsem to jako nahodu.ted jsem zase chytrejsi,cau
24. dubna v 21:05
JÁDRO: Volové! (To jste se lekli, že? :) Spící Volové! Hezká šifra, díky. (Dero)
24. dubna v 20:33
Mlha: NP Team: Šifru, která byla vybrána mlhavým výběrovým řízením, jsem nedělal já (můj návrh byl dost minimalistický). Klidně kritizuj, mě se to netkne ;-) Ale vyluštil jsem ji tehdy za několik minut, takže mi přišla OK. (Yeti)
24. dubna v 20:24
NP Team: ono, každý vidí význam v něčem jiném:o) mě to přišlo jasné:o)Třeba ve vaší šifře jsme taky neviděli význam v tvaru křižovatek, ale v počtu čárek mezi P/L :o) Ale nic si z toho neděláme:o)
24. dubna v 19:38
Mlha: NP Team: Kritika se netýkala nápadu ani písniček, ale provedení šifry. Provedení by mělo být takové, že lze pozorováním a analýzou zjistit, co v šifře má význam, a co nikoli. Ale nic si z toho nedělejte. (Yeti)
24. dubna v 19:14
obelisk: musím taky pochválit Bazingu. nádherné dvojice jste našli :) šifra se mi líbila, přestože jsme ji nedali (nenapadlo nás si ty lidi spočítat)
24. dubna v 18:44
Sytá Bára: Bazinga šifra je krásný majstrštyk. Hezký nápad. Pěkně jste si s ní pohráli. Díky.j
24. dubna v 16:37
NP Team: Jsem ráda, že naše šifra rozpoutala tolik reakcí:o) Omlouvám se všem komu "vadila" :o) Nám se líbila! Asi proto, že jsem přes písničky znalec :oD Jinak každému sedí něco jiného a když není nápad, tak i jednoduchá šifra může být oříšek!
24. dubna v 13:03
@: Čas se nachyluje, nemoci počínají bourat týmy -- máme dvě volná místa. Chtěl by se někdo přidat? K nám, k dobrým lidem?
24. dubna v 06:23
O 6565 dnů později: Souhlas s Albertem i s ORGem Tomem, šifra od Bazingy je opravdový skvost, klobouk dolů... (Dušan)
23. dubna v 23:03
Albert Stallone: Receno slovy autoru - v dnesni sifre se krasa snoubi s nadherou... (Mila)
23. dubna v 22:09
Plecháčci: Já našla HOLE,ukázalo se po zadání hesla,že je to špatně. Také jsem hledala další možnosti,ale nic už se nejevilo jako smysluplné heslo :-)). Každopádně mě těší,že jsem alespoň šla správnou cestou :). Jarka
23. dubna v 21:53
O 6565 dnů později: Měli jsme postupně HOLE, SRNA a nakonec POLE. To poslední bylo nejlogičtější, a tak jsme ho ze zoufalství zadali. Pro úplnost nutno dodat, že ze šifry lze snadno dostat i ROLE. :)
23. dubna v 21:14
Albert Stallone: Taky jsem zadal HOLE. A když to nevyšlo, hledal jsem chvíli úplně jiný princip. Vyšla mi ještě nějaká další slova, ale už jsem si to netroufl zadat:) (Ivo)
23. dubna v 21:03
Mlha: Kykina: Většina šifer není o nápadu. Kdyby tomu tak bylo, moc bych jich nevyluštil. Naštěstí lze většinu šifer řešit důslednou analýzou a logickým vysvětlením všech nalezených prvků a jejich vztahů. (Yeti)
23. dubna v 20:58
Hladní Dáni: Přidáváme se k týmům, které rovněž vyluštili HOLE, druhý náš pokus byl SRNA. Když jsme přišli na POLE, zavrhli jsme ho po předchozích dvou neúspěších..
23. dubna v 20:55
7MD Squad: Karel: to víš, dokud se mi nepodaří vyluštit, tak se mi prostě líbit nebude... ;) Většina šifer je o nápadu, a u těch dlouhých textových mě prostě napadá hrozně moc věcí... :D (Kykina)
23. dubna v 20:52
Antropoid: Omlouvám se všem, u kterých sem rozdmýchal vášně. Vše, co jsem chtěl říct, je, že přidáním balastu se šifra nevylepší. A nestranná konzultace taky neni na škodu. Zkušenost s flaškama mi jedna stačila, potkat něco podobného na trase bych už vážně nerad. Strávit na šifře pár hodin v kose a nepohodlí, to k tomu patří, ale když pak zjistíš, že to je kvůli nejednoznačnosti nebo chybě v zadání:( To naopak pokud se protrápíš k řešení náročné, ale vymakané šifry. Tak to je jiná. Jak už sem psal: Respekt všem tvůrcům kvalitních šifer! A pečlivým testerům :) P.S. Frustraci nemám. :) :) :) Měla to byt konstruktivní kritika.
23. dubna v 20:52
Spící Volové: Dnešní šifra od Bazingy je opravdu krásná, díky za ni! Jinak - čím dál víc se mi zdá, že slečna Kykina je nějaký nastrčený provokatér... Obhajuje šifry zcela zhulené a nelíbí se jí šifry krásné, čisté a jen jedinou rozumnou cestu obsahující... (Prosím, neurazit se. Je to jen takové přátelské rýpnutí :-)) (Karel)
23. dubna v 20:51
ORG Tom: Mlha: Naprosto souhlasím. Klidně bych si dnešní šifru vychutnal ještě jednou. Opravdová lahůdka. Obelisk: Abys to nezakřikl. Ještě dolaďujeme 15. šifru a mám nutkání tam dát na POLE mezi HOLE nějaké SRNY :-).
23. dubna v 20:50
K-TOOLS: dekujeme za vysvetleni od parni mlaticky takhle to opravdu smysl ma.k sachovnicim taky potlesk,skoda ze posledni pokusy jsem strelil od oka.druhy den jsem koukl dal neco dohromady a reseni mel,jen uz neslo poslat.ve vice lidech to mame o dost rychlej,pekne a zajimava sifra.jo kdyz mi vyslo ,, pole´´ vedel jsem ze jsem doma,souvisy to ze sachovnici.zasifrovat jse da cokoli a pokud clovek nevi k cemu informace slouzi je to mnohdy hodne slozite.
23. dubna v 20:48
Mlha: Kykina: Běžně se na šifry používá logika, nikoli fantazie. Na písničky to, pravda, nefungovalo. (Yeti)
23. dubna v 20:43
7MD Squad: njn, opět textová, opět tisíce způsobů a možností co zkoušet... a čím větší fantazie, tím je těch možností ještě více :( (Kykina)
23. dubna v 20:29
Mlha: Nechme plavat šifry včerejší, ta dnešní od Bazingy jest vskutku lahůdková. (Yeti)
23. dubna v 19:43
obelisk: Zbytečné názvy pod šachovnicí nechme plavat, už jsme tu měli zavádějící sudé verše. Co se mi ale na šifře nelíbí (kromě toho že jsme odevzdali HOLE a nevěděli co na tom vylepšit), tak že v řešení se píše o písmenu v ROHU šachovnice. Já vidím toto písmeno nad prvním sloupcem, nikoliv v rohu. Neměli jsme tu sílu zkoumat, které další čtyřpísmenné slova by z toho mohly lézt, zvláště, když nešlo podle čeho ověřit, co je správný postup. Těším se tímto na terénní OSUD, kde aspoň víme, že POLE ani HOLE v mapě nenajdeme.
23. dubna v 19:32
@: SRNA~POLE, to dává smysl :-)
23. dubna v 19:27
šnek: Mno, já jsem našla i způsob, jak z této šachové šifry krásně vyjde SRNA. Pobavilo mě to neméně. :-) Efka
23. dubna v 19:21
JÁDRO: Ještě se můžeme pobavit tím, že JÁDRO zkusilo HOLE hned dvakrát. :) (Dero)
23. dubna v 19:20
abpopa: *velkým počátečním písmenem
23. dubna v 19:20
@: No jedině HOLE, to je správné řešení, nesprávné POLE jsme si museli hodně vycucat z prstu... A máme špatný pokus :-). Jinak ty názvy šachmat a spol. jsou beze změny převzaté z Wikipedie, tam se to nepovedlo správně otitulkovat (mk).
23. dubna v 19:15
Spící Volové: Dělá-li se anketa, tak my se k HOLI hlásíme :-) Naštěstí jsme to během pár minut zvládli opravit na (méně logické) řešení POLE. (Karel)
23. dubna v 19:14
JÁDRO: Samozřejmě HOLE :) když jsou opísmenkované sloupce a ne políčka. (Dejw)
23. dubna v 19:08
abpopa: K šachové šifře: Zajímalo by mě, kolik týmů, stejně jako my, zadalo řešení HOLE (opísmenkujeme si sloupce a bereme ten, kde jsme dali mat). Jinak nechápu, k čemu byly pod šachovnicemi ty nápisy, navíc s prvním počátečním písmenem u prvního a posledního. (Honza)
23. dubna v 18:17
Mlha: Kykina: Písničky bude sotva kdo znát? No, samozřejmě. Proto použije úryvky a vygooglí je. Tím získá názvy, texty, autory, interprety a vůbec cokoli. A cokoli taky má úplně stejný smysl použít při řešení. Značení energetické náročnosti spotřebičů ostatně taky málokdo zná přesně, i když ty barevné šipky pozná. (Yeti)
23. dubna v 18:03
Pivsoni: každá šifra je hlavně o nápadu, ne? a hlavně je to asi o tom, že každému sedne něco jiného, každý přemýšlíme jinak a jak je někdy potřeba hodně sofistikovaný a k dokonalosti dotažený nápad, někdy prostě stačí banalita, sečíst 1+1 a je to.. my co jsme "písničkovou šifru" dali, jsme evidentně rádi-je nás totiž málo a to z nás (minimálně z našeho úhlu pohledu) dělá v tomto konkrétním případě "ty dobré", no :-) holt jsme nejlépe pochopili, co chtěl NP Team šifrou říci, to je vše :-) joo, kdyby tu šifru nevyřešil vůbec nikdo, byly by podle mě na místě připomínky pro autory, ale ve smyslu "co by měli příště udělat lépe/jinak)", ale takto prosím zklidněme vášně (zejména tým Antropoid) ;-) (štěně)
23. dubna v 17:59
H2OŘI: Tyjo, tady se začíná přitvrzovat :-) My jsme písničkovou šifru otevřeli při táboráku na chatě, kde většina lidí netušila, že podobné hry jako OSUD existují, tak jsme skončili vysvětlováním a vzpomínáním... a zpíváním odhalených songů ;-) Jinak, abych byla taky tvrdá: Kykino, na palindromy nechytej, ty byly skvěle vymyšleny! ...jde mi to, co?:-) ivka
23. dubna v 17:40
7MD Squad: @: podle mě určitě stokrát řešitelnější než třeba ty palindromy - blok textu, kde se také dalo zkoušet naprosto cokoliv...(Kykina)
23. dubna v 17:36
7MD Squad: Fireflies: tak mě by ani napadlo, počítat cokoliv přímo v textech 13 písniček (které sotvakdo bude znát), i když je to trénink a máme k dispozici Internet... to že se "něco" bude počítat přímo v šifře to mi bylo jasné hned... Yeti: tak poté co mi vyšla počáteční písmena z názvu písní (interpreta jsem vyloučila téměř hned, vzhledem k písním typu Utíkej Káčo) bylo je třeba nějak setřídit... a počet písmen v daném řádku byl (nezvykle) dostatečně jedinečný... na rozdíl od slov nebo písmen v celém textu (Kykina)
23. dubna v 17:34
@: Kykina: jeste zminim jednu z mnoha veci, co me tak trochu odvedla od reseni. Z uryvku "žal se krásně vstřebá začni" jsem si rikal, ze je (diky slovu zacni) spravne zacit s pisnickou Delani, delani. Asi mam slabsi sesty smysl :-( Myslim, ze to bylo resitelne, to jako, jo :-), ale s nazorem "stacilo se zamyslet a bylo jasno" tak nejak vnitrne nemuzu souhlasit... (mik)
23. dubna v 16:33
obelisk: ORG Mira: Fajn. D.
23. dubna v 15:30
Mlha: Kykina: Jaké stejné pořadí? Jaké *pořadí* ksakru? Proč bych měl a priori chtít něco řadit, když šifra vypadá, že mi každý blok s pomocí toho zdůrazněného počítání a zvýrazněného prvního písmene v textu písně (a irelevantního prvního řádku) dá nějaké písmeno? Vyluštit to zjevně šlo, ale byl to takový test, kdo dokáže vyluštit šifru s velkým počtem zavádějících prvků. (Yeti)
23. dubna v 14:51
Fireflies: Kykina: Proč by mi mělo zabránit opakování stejných písmen, počítání slov začínajících nebo obsahujících toto písmeno v textech 13 různých písniček? Stejně tak je zakeřné udělat písničku na 26 řádků což může korespondovat s počtem písmen v obvyklé šifrovací abecedě. (D.)
23. dubna v 14:47
Spící Volové: Týmu 7MD Squad samozřejmě gratuluji k úspěchu, akorát bych podotknul, že tak nízký počet řešitelů písničkové šifry byl dán zejména tím, že se většina startovního pole zabývala Matrixem a na tohle tak nějak nezbýval čas. (Karel)
23. dubna v 14:07
7MD Squad: Yeti: když dva řádky začínají ať nebo tři řádky začínají na k, tak písmena nebo slova v celém textu nemělo smysl počítat, protože by u více písmen vyšlo stejné pořadí... PS: Já jsem hold se šifrou spokojená, neb se mi splnil sen... byli jsme první... dokonce dlouho první a hlavně tu šifru vyřešilo zatím nejmíň týmů... (Kykina)
23. dubna v 14:04
Parní mlátička: mk: To byl ciste hypoteticky priklad ;) Ale je pravda, ze konkretni teplotu si uz nepamatuju, kosa ale byla. Zive si vybavuju, jak mi o kousek dal u rybnicku klepani celeho tela komplikovalo stavbu nasi dumyslne lodky. A to mi zas pripomina, jak jsem rad, ze nejkreativnejsi hra roku znovu zije. Tesim se na patek! (peme)
23. dubna v 09:39
@: Parní mlátička: ve tři v noci blízko skládky rozhodně mráz nebyl. Spadlo tam, pravda, trošku rosy :-) (mk).
23. dubna v 08:53
ORG Mira: Davide, jen pro info - bude to až po hře na webu :-) Dobrá či špatná zpráva? ;-)
23. dubna v 01:43
obelisk: V reakci na diskusi bych se rád dopředu co nejuctivěji omluvil za nedostatečné betatestování šifry týmu Obelisk všem hráčům, kteří ji budou po hře luštit. V horším případě se na ni dostane ještě během tréninku nebo, nedejbože, při hře, každopádně se všem, co na ni narazí, omlouvám. David
22. dubna v 23:45
Plecháčci: Pivsoni: A k čemu vám budou v batohu, když je nevyndáte? :-) Jinak my jsme na flaškách skončili už 2x :-) takže bych se bez nich letos také rád obešel. Nebo u nich aspoň dát jako volbu po dvou po třech hodinách ukázat řešení, pár šifer po nich každopádně zvládnutelně vypadalo... ;-) Peka
22. dubna v 23:33
Pivsoni: Během letošního OSUDu chci flašky vidět jenom u nás v batohu!!! Radegastsoon
22. dubna v 22:39
ORG Mira: Jejda, ještě že jste připomněli, nějaké flašky nám na pátek chybí :-D
22. dubna v 21:57
Parní mlátička: Antropoid: Promin, ale tohle je fakt hodne sprosty a vypada to spis, ze si vybijis frustraci ze svojeho neuspechu na tvurcich sifry. Napoveda nebyla vubec blba, ale naopak velice presna. To, ze to jsou uryvky z pisni bylo zrejmy na prvni pohled. To, ze az podezrele moc jejich nazvu zacina na samohlasku, jasne ukazovalo, ze reseni je ukryte v prvnich pismenech (a zvyrazneni prvniho pismene to jenom potvrzovalo). A pak uz to bylo jenom o hledani spravne permutace. Uvaha, proc jsou vybrane zrovna ty kusy z pisnicek, ktere vybrane jsou, spolu s napovedou naznacovaly, co pocitat. Ne, ze by to bylo uplne primocary, ale na hrach jsem uz zazil spoustu daleko vetsich prasaren. Pokud te rozhodi takova sifra resena z tepla domova, chtel bych videt, co delas ve tri v noci v mraze blizko skladky se spoustou visicich flasek... (peme)
22. dubna v 21:54
@: Nikdo učený z nebe nespadl. Mně se šifra taky nelíbila, ale dobře si pamatuju, jak jsem se dříve nadšeně hnal za nápadem, aniž bych ho uměl očistit od vedlejších cest a balastu... A nepoznal jsem, že není dobrá. NP Teamu proto díky za šifru takovou, jaká byla. A orgům pak přeji šťastnou ruku při tvorbě bezbalastních šifer, OSUD si na ně potrpí :-) (mk)
22. dubna v 21:28
Antropoid: Já vím, že se snaha cení, ale než takovou šifru, jakou poslal NP TEAM, tak to radši žádnou. A tou blbou nápovědou je to dovršeno. Šifra se spoustou balastu a navíc s naprosto matoucí nápovědou. Gratuluju, povedl se fakt solidní zmetek. Já sem čas neměl, tak sem taky žádnou neposlal, protože vše chce svůj čas a stejně tak i tvorba kvalitní šifry. Navíc v porovnání s ostatníma širama, které mají hlavu a patu, je to tristní. Doufám, že se orgové něčeho podobného vyvarujou. A abych nekritizoval a sám žádnou šifru neposlal, tak zde máte důkaz, že odfláklou šifru zvládnu aj já během 5 minut. Příklad: Zadání: ESIFJIS RPALIMI SOEKOKF SDSOEKF OWEJRWL SKEETWL WERLPWL Nápověda: Při počítání s čísly nezarosteš plísní. PSi von Antropoid P.S. Jinak respekt všem, co si s tvorbou šifry práci dali, a vyšly z toho luštitelské skvosty.
22. dubna v 19:19
Svědkové Baronovi: Šifra od brouků se ně líbila. Nápad sem měl zachvilku ale s vytažením správných písmen byl problém když sem sčítal Z + hodnota barevné škály, vše bylo v pořádku ale při odpočtu nastali problémy, které naštěstí mistrně vyřešil Vratik (Tom)
22. dubna v 18:39
Mlha: Kykina: Jak přesně bránil vícenásobný výskyt počítání poloh, vzdálenosti nejbližšího stejného někde, etc.? (Yeti)
22. dubna v 18:09
7MD Squad: tak to ja musim pochvalit jak pisnickovou, tak brouci sifru... vylusteny behem chvilicky, stacil jen dobry napad... btw kor u te pisnickove se stacilo zamyslet, co ma smysl pocitat, aby to bylo jednoznacne.... coz pismena nebo slova okamzite vylucovalo, neb tam bylo nekolik stejnych... (Kykina)
22. dubna v 17:06
ORG Tom: Trénujte, ale také laďte formu! Do tréninku byly vybírány často i nápady vyžadující vyhledávání na internetu. Toho se ve hře obávat nemusíte (tedy určitě ne ve smyslu, že by tým bez přístupu k internetu byl nějak citelněji znevýhodněn). Ve včerejší hudební mi třeba také nevyhovoval ten první řádek bez informace, ale jinak jsme vyhodnotili, že je šifra řešitelná a dobře použitelná. I mezi orgy máme každý "své" favority - já kupříkladu doporučuji pozornost věnovat zítřejšímu dílu od Bazingy.
22. dubna v 16:36
Spící Volové: Dnešní šifra je super! Krásná tréninkovka! Po celonočním Matrixu sice odolávala déle, než by měla, ale o to spokojeněji můžu jít teď spát :-) (Karel)
22. dubna v 16:08
obelisk: Mně se ta písničková taky nezamlouvala. Měla moc písmenek a byla málo barevná. Zato ta dnešní se mi líbí. (Málo písmenek a hodně barviček)
22. dubna v 14:37
Mlha: U šifry NP Teamu, mě asi nejvíc dostalo, že druhý řádek nenese informaci smysluplně. Že je tam ten první úplně naprd, to mohl mohl dostatečně paranoidní luštitel přinejmenším uvážit jako možnou variantu. Ale dvojitě(!) zvýrazněné konkrétní písmeno z písně? To od prvních písmen názvů odrazuje a navádí na počítání něčeho souvisejícího s tímto veledůležitým písmenem. (Yeti)
22. dubna v 11:44
Fireflies: U šifry NP Teamu, mně asi nejvíc dostalo, ze první řádek veršů nenese žádnou informaci. Jména písniček jsem s Googlem dal, ale počty písmen v prvních verších nedávali smysl a tak jsem tuhle cestu opustil. BTW: Bez Googlu bych názvy stejně nedal - budu na OSUD potřebovat nějakého Androida s konektivitou na net? (D.)
22. dubna v 11:33
Plecháčci: Mám radost z šifry týmu brouk v panice :). Milá šifra.
22. dubna v 00:39
Plecháčci: K šifře NP Teamu. Nejdřív jsme spočítali co se dalo,ale nikam to nevedlo. Potom jsme se vydali cestou určení názvů písní ( až sem tedy správně ),ale co s tím potom dál už se nám vymyslet nepodařilo. Počítat se totiž dalo skutečně všechno od autora písně,textu,názvů písní,počet podtržených písmen ve větě,nebo v názvu písniček. Musim přiznat, že ač se to jevilo jednoduše,alespoň u mě po nějaké době převldla nechuť šifru řešit dál,protože na počítání oho bylo moc :(. každopádně jsem ráda,že jsem se alespoň částečně vydala správným směrem :).
21. dubna v 21:26
@: U mě to bylo s písničkama tak, že jsem se ne a ne přinutit počítat. A když vůle v čase T-7200 slavně nad hmotou zvítězila, tak jsem spočítal všechno co mi pod ruku přišlo, a k ničemu to nebylo. Chybějí 22 mi nevadila, neboť: "...ať tak či onak, bude to 22."
21. dubna v 21:17
@: Já bych NP Team zase moc nepřechvaloval. Ono se totiž dalo počítat ledasco (např. písmena či slova v celé písni) a minimálně dalších 69 možností, do čehož se nám moc nechtělo. Blahopřeju těm se šťastnou rukou, že to dali; podle výsledků to zatím byla nejtěžší šifra na 5 až 15 minut :-) (mik)
21. dubna v 13:57
Pivsoni: Dnešní šifru dalo zatím jenom 6 týmů? Z mého pohledu je např. oproti včerejšímu duhovému košíku naprosto jednoznačná a dokonce i s "vodítkem" jak na ni (tímto chválím NP Team!) ;-) Štěně
20. dubna v 22:48
Parní mlátička: K-TOOLS: Omlouvam se za asi az moc strucne autorske reseni. Provazek byl voditko, v jakem poradi brat slova. Pokud postupujeme podle provazku a spravne pojmenujeme kazdy obrazek (o, osika, kafe, erb, banan, nora, rastr, truhla, hlad), tak se da snadno rozpoznat, ze kazda dvojice slov spolu vzdy sdili cast slova na konci prvniho a zacatku druheho slova (napr. osi-ka-fe nebo tru-hla-d). Pokud se tyto sdilene casti vyskrtaji, zbyde reseni. Pocet pismen spravneho pojmenovani navic jeste napovida pocet stran utvaru, ve kterem se obrazek nachazi.
20. dubna v 22:09
K-TOOLS: protoze mi nejel internet,mohl by mi nekdo dat logicke vysvetleni sifry parni mlaticky?tem provazek co vse spojuje je pravdepodobne zavadejici a nevim ani jak vybrali pismena ci vice pismen z onech slov.diky
20. dubna v 19:38
7MD Squad: Ano vaše šifra byla zákeřná... (taky díky příspěvkům tady v diskuzi) Kdyz jsem totiž přeskladala oba čtverce zaraz a vyšel mi ten dlouhý text, který jsem si myslela, že patří dohromady, jako jedna nápověda... a že je to teda třeba zkoušet jinak... no nic, snad příště :) (Kykina)
20. dubna v 18:32
Nostalgie: Tímto se za náš tým všem omlouvám za vzniklé potíže, které vám šifra přinesla. Nemáme žádné zkušenosti s tvorbou šifer a přišlo nám docela vtipné dát dva smysluplné texty, ale uznávám, že text měl být promyšlenější, aby bylo lépe poznat, co je samotné řešení. (Katka)
20. dubna v 15:34
Sytá Bára: :-)
20. dubna v 13:58
@: Inu, kolik třešní, tolik višní.
20. dubna v 13:32
ORG Mira: Opravdu si myslím, že se v tomto aktuálním případě netestuje náš zadávací systém, jak někteří píšete, ale systém tvorby šifry. Pokud vydáváte za řešení text, který jen říká, že to ještě není řešení šifry, a ještě tam přidáte tečky, smajlíky a jiné haraburdí, tak to systém opravdu nevezme - čeká na skutečné řešení šifry :-)) Ale jak to poznat, když jako první najdete onu hlášku? Proto špatné pokusy znovu vymazány, ať se nikdo necítí poškozen :-)
20. dubna v 12:33
Chemiti: Aha, hm, tak mozna asi jeste nevyresili, pokracujeme dal :-D
20. dubna v 12:24
Chemiti: Tak to je zly sen. Vyresili sme dnesni sifru, ale mam 3 nespravne pokusy protoze jsem to asi nespravne napsal. V sifre vysel text i s diakritikou, tak jsem to zadal i s ni, ale nevzalo mi to. V cem je chyba teda? Vysel mi naprosto smysluplny text a i tak to nevzalo. Nemohli by ste mi orkove anulovat dnesni pokusy? Pekne prosim :)
20. dubna v 12:24
Pralinky zvlášť: Taktez se radime mezi ty, co dnesni sifru zadavali s ocekavanim, zda to je jiz reseni ci ne - nastesti bylo.
20. dubna v 10:06
Oberna behen: A nam se to povedlo hned napoprve :-))) Staci si precist instrukce, jak zadavat a pak si tipnout nejpravdepodobnejsi vysledek :-P Ale abych nekecala - taky jsem si nebyla jista spravnosti vysledku ;-)
20. dubna v 09:07
Mlha: Největší problém ani není se zadáváním per se. Mně přirozeně vyšel jeden velmi dlouhý text, který přečtený jako celek indikoval, že šifra ještě není vyluštěna, a tak jsem luštil dál. Doufám, že jsem teď nenapověděl, pokud jde o vlastní luštění. (Yeti)
20. dubna v 08:34
JÁDRO: Tahle šifra je ta správná "testovací", ovšem na pravidla a vyhodnocování systémem :) (Dejw)
20. dubna v 02:10
@: Je tečka interpunkce? Je smajlík interpunkce, nebo znak, nebo tři znaky? Asi už potřebuji nějakou (inter)punkci mozkomíšního moku.
20. dubna v 01:57
@: Hehe, taky máme tři pokusy pryč :-). Raději bych bral ten nedostatek šifer, co splňují zadání...
19. dubna v 23:42
ORG Mira: Vymazal jsem špatné pokusy všem, potřetí a myslím že už naposledy, protože u šifer do konce tréninku zbývajících už platí níže popsané pravidlo a neměly by být potíže.
19. dubna v 23:32
ORG Mira: Tak já to ještě zkusím: "Délka vkládaného řešení nehraje roli (i delší než 20 je tedy OK), diakritika nehraje roli (už dlouho), mezery kdekoliv nehrají roli, interpunkci vynechte." Interpunkce v dnešní šifře stejně není, tak těm nářkům moc nerozumím, ale raději to znovu ujasňuji. Je to celé už jednoznačnější nebo byste to ještě nějak doplnili? Kdybychom brali šifry striktně dle podmínek, tak bychom trénink museli zavřít pro nedostatek šifer, co to splňují :-)) Jo a pokud chcete někdo vymazat neplatný pokus z důvodu útrap při zadávání, řeknete si, napravíme...
19. dubna v 22:54
Spící Volové: ISlanďani: Na pravidla je lepší vůbec nehledět. Je potřeba kvalifikovaně odhadnout, co je pravděpodobně řešení a co je pravděpodobně správný tvar, no a to zadat... Máte na to 3 pokusy :-) (Karel)
19. dubna v 22:40
ISlanďani: V pravidlach je napisane, ze riesenie sifry z treningu by mali mat najviac 20 pismen. Plati to aj pre dnestnu sifru? Riesenie, ktore sa nam zda byt spravne ich ma viac nez 20. (Rasto)
19. dubna v 22:35
Wontonská polívka: takže šifra vyluštěná,tři pokusy v pr... a řešení neuznáno. nebaví mě to. nejde nějak unifikovat vkládání řešení, např.jen text-velká písmena bez diakritiky a bez mezer?
19. dubna v 21:42
Wontonská polívka: TAK JAK TEDA ZADAT VÝSLEDEK ŠIFRY? máme poslední pokus na vložení:-/ /diakritika,mezery,tečky?/
19. dubna v 21:24
obelisk: Yeti (Mlha): :/ D.
19. dubna v 21:21
Mlha: Sytá Bára: To teda nebyl. Slovní fotbal má jasná pravidla navazování. (Yeti)
19. dubna v 21:14
Sytá Bára: Dynamo, byl to slovní fotbal.
19. dubna v 20:57
DYNAMO: Přátelé, já teda nevím, ale minulá šifra od Parní mlátičky nemá jednoznačné řešení. Ani jejich řešení nevysvětluje jednoznačně jak se má vlastně šifra řešit.Škoda. Není tam pravidlo, kterým směrem je řešení čteno (já jsem jel zrovna opačně) a dále které písmeno (nebo písmena) z každého slova vzít stoprocentně v platnost. Z toho může vzniknout už cokoliv.
19. dubna v 20:52
Mlha: D. (obelisk): Zažil jsem obojí a nedá se to srovnat. Když nemůžu na nic přijít, tak mi to prostě nejde. Ale mít šifru správně vyřešenu a pokoušet se na třetí -- poslední -- pokus tipnout, jak to tedy mám @#$%! zadat, to je psychický teror. (Yeti)
19. dubna v 20:51
Sytá Bára: Jejda! kolik pokusů máme zkoušet!
19. dubna v 20:20
obelisk: Mě lehce deptá, když na šifru hledím a nemám žádný nápad, jak s ní pohnout. Nechat se deptat dvojím zadáním odpovědi s prohozenou diakritikou je pro mě luxus, který si nemohu dovolit. D.
19. dubna v 20:13
Spící Volové: Spící Volové se trefili už na druhý pokus :-) Ale začíná mě to neustálé přemýšlení, co a jak vlastně zadat, lehce deptat... Jako kdybych si včera nestěžoval... (Karel)
19. dubna v 20:11
JÁDRO: Gratulace všem týmům, které si už troufly zadat dnešní řešení... (Pája)
19. dubna v 19:31
Mlha: To je dnes zase... patálie. (Yeti)
18. dubna v 22:59
Drahoš forever: "Šifra je platná do 19.00 následujícího dne. Zatím ji vyřešilo 26 týmů." 26 - to určitě nebude náhoda.
18. dubna v 22:12
ORG Tom: Vzhledem k nepřebernému množství způsobů šifrování a nutnosti jednoznačného zadání odpovědí, volili jsme co nejvíce kompromisní variantu. Zrovna u dnešní šifry to ale vychází celkem jasně. Řešení s diakritikou celkem jasně vylučují kromě názvu i nejednoznačnosti v textu (S x Š, A x Á). Věřím, že jsem těm, co řešení znají, dostatečně objasnil, o co jde a naopak těm, co ještě luští, příliš neulehčil řešení.
18. dubna v 20:21
Parní mlátička: Pokud system bere jine reseni, nez jsme pro sifru vybrali (a to nevim, ptze jsme samozrejme dnes neodpovidali), tak jednak pardon za nemistnou poznamku a i tak je to spis bug nez nejasnost pravidel. Pokud ne, tak je reseni jednoznacne a zadne pravidlo se porusovat nemuselo.
18. dubna v 20:08
Spící Volové: 9.dubna v 10:44 ORG Mira napsal: "... Jinak opakuji, že vkládám to, co tým do šifry zašifroval. ... Diakritiku svévolně neořezávám a ani si ji svévolně nepřidávám. ..." Tohle bylo potřeba dnes porušit. (Karel) P.S. Doufám, že to Parní mlátička nechápe jako kritiku šifry. Je to čistě kritika nejasného systému zadávání řešení. A to ještě navíc jen taková kverulantská, aby řeč nestála :-) P.P.S. Název sice součástí zadání být může, ale o tom, jaké řešení bude přijato systémem, si myslím nerozhodují autoři.
18. dubna v 19:59
Parní mlátička: Ja chapu nazev jako soucast zadani, a situaci s diakritikou celkem jednoznacne urcuje.
18. dubna v 19:47
Spící Volové: Název šifry jsem si prostudoval, ale ten není směrodatný. Směrodatná jsou pravidla a opět jsem jedno z nich musel porušit :-) (Karel)
18. dubna v 19:45
Parní mlátička: 4) Poradne si prostudovat nazev sifry ;)
18. dubna v 19:42
Spící Volové: Dnešní šifra je moc pěkná, ale už po x-té jsem nevěděl, v jakém tvaru mám zadat řešení. Řeklo se: když ze šifry leze diakritika, neořezává se. Když neleze, nepřidává se. Ok, jenže co když ze šifry leze diakritika, která ale do řešení nepatří? Mám tedy zadat 1) to, co skutečně leze ze šifry, 2) správné řešení s diakritikou nebo 3) správné řešení bez diakritiky? Babo (Orgu) raď... :-) (Karel)
17. dubna v 15:22
H2OŘI: Musím ještě pochválit Svědky - skvělá šifra, od dětství jsem žasla, kdo mohl vymyslet "kobyla má malý bok" a "jelenovi pivo nelej"..:-) A máte to fakt pěkně zkomponovany ;-)
17. dubna v 15:12
ORG Mira: No když máme druhou zadávací "novinku" (víc než 20 znaků řešení a tak "zákeřný" text, který rafinovaně naskočil na náš příklad), tak mažu i dnešní špatné pokusy, je hotovo :-)
17. dubna v 14:30
Sytá Bára: á, čtu si vzkazy orgů až teď, budou se mazat i špatné pokusy z dneška? j
17. dubna v 14:08
šnek: (Efka)Ó ano, přiznávám, že jistá část týmu šnek je poněkud zpomalená:-). Tímto se tedy týmům omluvuji za víceznaké řešení a orgům za komplikace.Efka
17. dubna v 13:46
Dromedáři: I my jsme se zasekli na "víceznakém" řešení, ale třetí pokus vyšel. Šneku, šneku, vystrč růžky :-)
16. dubna v 21:51
ORG Tom: Ony i ty textové šifry mohou mít své kouzlo. A do tréninku je zařazujeme také proto, že aspoň lehce můžete něco textového očekávat v samotné hře. A mimochodem ten včerejší palindrom byl spíše vzpomínkový a udělal mi velkou radost, neb jsem si se slzou v oku připomenul na své dřívější Šípácké dílko u kravína. Baronům tak možná můžu přislíbit nějaké drobné potěšení kolem osmého nebo devátého stanoviště letošního Osudu (ještě si rozmyslím) - samozřejmě za předpokladu, že tam dojdou :-).
16. dubna v 21:15
ORG Mira: Pozor, řešení dnešní šifry má více než 20 znaků (bylo nám líto šifru kvůli tomu zahodit) a opět je nutné ho zadat celé (tak, jak vyleze ze šifry). Protože na to někdo dojel, mažu teď špatné pokusy všem a zadejte řešení prosím znovu :-)
16. dubna v 20:37
Mlha: Kykina: Dokud budeš smekat nad týmy a hold nevzdávat, nýbrž užívat coby ,prostě`, budou tě textové šifry mít nerady i nadále :o) (Yeti)
16. dubna v 20:18
7MD Squad: Smekám nad týmy, které vyřešily včerejší Baronovu šifru... já jsem hold na tyto textové šifry lama :( Proto ani dnešní šneková šifra mě teda vůbec nepotěšila... (Kykina)
16. dubna v 19:40
šnek: Trup (zástupce fy SHOCart, nehrající): značka SHOCart přetrvá v outdoorových produktech (turistických a cykloturistických mapách, průvodcích a atlasech). Plány měst, automapy a autoatlasy postupně přejdou pod značku freytag&berndt (mapa se ovšem stříhá z dat SHOCartu, f&b CZ své vlastní mapové dílo nemá :). Mapu můžete sehnat také v sídle firmy v Zádveřicích, denně do 15:00.
16. dubna v 19:36
obelisk: Kupoval jsem mapu přímo v centrále F&B a divil jsem se, že měla obal SC. Nicméně 2011 byla a jsou na ní uvedeny obě společnosti.
16. dubna v 10:01
Mlha: Smaragd: Jelikož byl SHOCart převzat společností Freytag & Berndt, nikoli naopak, tak bych asi slovo nikdy nepoužil. Nicméně je pravda, že se patrně snaží značku SHOCart udržet a s mapami F&B v přebalu SHOCart se lze setkat docela často. Zda se má taková věc pak nazývat mapa F&B, nebo SHOCart, to těžko říci... (Yeti)
16. dubna v 00:03
ORG Mira: Ano, i tato mapa bude pro hru postačující, pokud to není příliš staré vydání :-)
16. dubna v 00:00
Smaragd: Včera jsem zakoupil poslední kus mapy Zlín - Otrokovice od ShoCart. Paní v knihkupectví Nováčková mne ujistila, že organizátoři (nějací, nevěděla jací) jí řekli, že tahle mapa je ta správná a Freitag už nikdy nebude a teď se bude dodávat jen ShoCart. Je to tedy správně? Paní se divila, že je o mapu takový zájem a doobjednala další kousky.
15. dubna v 20:55
Sytá Bára: k Albertovi: zajímavá hezká šifra, hodna tréninku, vymyšlená, řešitelná do 15 minut, nápaditá. Zadání splnili na 1! jarka
14. dubna v 21:05
ORG Tom: Nuže užívejte si i dnešní šifru od Albertů. Přejeme příjemné luštění této velmi milé šifry a také dobrou zábavu.
14. dubna v 19:51
0,3 sestry: Ivka H2O: Ta šifra právě že byla právě tak pěkná že a o to víc mrzí ten zavádějicí puntíkový spor ;-) Možná ale právě proto se na ni hend tak nezapomene...
13. dubna v 23:18
Úsměv krále Miroslava: A co takhle: počet střech 13 (M), křižovatek 12 (L), polí 8 (H), zeleně 15 (O), stromů 22 (V). Zeleň není jednoznačná, ale i tak. Cestu s morseovkou jsme našli, ale sakra jak to spojit... :-) Mikul
13. dubna v 22:03
Pivsoni: H2Oří šifru vyměřoval nějaký Geo-dead... Radegastsoon
13. dubna v 20:14
H2OŘI: i když vodu mám fakt ráda, s čistotou holt někdy bojuju;-) byla to má první šifra, no... ale jak říkám, oceňuju, kdo na to přišel, a příště se budu víc snažit :-) dík za názory! ivka
13. dubna v 19:08
obelisk: no.. a my jsme pořád počítali čárky na té cestě.. tvary křižovatek mi nepřijdou úplně jednoznačné, vzhledem k tomu uměleckému zpracování. ale budiž.
13. dubna v 18:52
JÁDRO: K té H2Oří šifře - název potoka je přímo ve výkresu. Jenom je potřeba ho zkoumat asi v šestnáctinásobném zvětšení. Taky jsem porovnával s reálním situačním výkresem té oblasti. Nicméně odečítat výšku bodu podle tečky u popisku? Nevím, jestli bych použil spíše významné nebo výhružné "No!". Jistou logiku to má, uznávám, ale čisté to není. V každém případě to byl zážitek luštit. ;) (Dero)
13. dubna v 18:36
obelisk: H2OŘI: jo, z výšky hráze to šlo vygooglovat. taky se musím podívat, jestli měrný bod byl na originále :)
13. dubna v 17:32
DiGiTrON: Fireflies: To že SO 12 má tři šipky by ani nevadilo, protože všechny ukazují výškové rozmezí, které nekoliduje s žádným jiným objektem. Ale je pravda, že v některých případech se výšky trochu tloukly. Na druhou stranu jako geodeta by mě opravdu nenapadlo odečítat výšku z puntíku u popisu objektu :-) Jirka
13. dubna v 17:03
Fireflies: Mně šifra H20 zas nepřišla nedotažená, je fakt, že jsem spoustu času zabil na šipkách a spekulcích jestli ukazují na výšku objektu nebo výšku terénu, ale třeba S0 12 má celkem 3 šipky, takže to je celkem logicky vylučovalo. Asi nejvíc mi pomohl MĚRNÝ BOD, docela by mně zajímalo jestli to doho plánu patří nebo to tam bylo přidáno. (D)
13. dubna v 16:18
NP Team: To já zase přišla na ta písmenka, ale na pořadí ne:o) Vrstevnice jsem chvíli zkoušela, ale připadaly mi nepřesné, tak jsem je nedodělala...škoda:o)
13. dubna v 15:59
H2OŘI: Ty jo, že někdo vypátrá Kobylí potok, jsem nečekala :-) Jinak chválím všecky, kterým došlo, že voda teče dolů... a už chystám batoh na odměny ;-)
13. dubna v 11:08
Sytá Bára: K šifře H2O: celou dobu po seřazení SO podle nadmořské výšky (podle šipek) jsem si říkala, že to je ono...škoda, pořád jsem řešila která písmena vzít. Dokonce jsem na internetu našla i původní verzi mapy Kobylího potoka, a porovnávala názvy SO mezi oběma mapami, ale nic. Snad příště. Prostě nebylo otestováno...j
13. dubna v 02:01
ORG Tom: Podobné akce se neobejdou bez určitého zaštítění. Asi nemusíme zdůrazňovat, že Osud probíhá především díky několika nadšencům, kteří si hrdě říkají Organizátoři. Hlavní pořádající organizací je pak společnost M2M. Uvedení ZAS je spíše z historických důvodů. A také proto, že větší část ze skupiny Organizátorů měla nebo má nějaký vztah k ZAS
12. dubna v 22:07
perseet olalla: Zlínská astronomická společnost je pořádající organizace OSUDu 5?
12. dubna v 21:28
7MD Squad: Ano, ano, Mlhavá šifra se mi též moc líbila... (Kykina).
12. dubna v 20:57
ORG Tom: Mimochodem. Dnešní šifra má jedno drobné bezvýznamné plus. Šlo o úplně první přijatou šifru týmů. A kromě toho jsem si ji (coby první - to je výzva) také celou pěkně vyluštil a měl z ní radost.
12. dubna v 20:22
0,3 sestry: no nejhorší bylo, že ty šipky byly vlastně správně; ale díky předchozímu kousku když to nevycházelo tak jsem se na to pak vyprd; kdežto dnes to byla příjmená osvěžující procházka ve večerní mlze :-) Danke
12. dubna v 19:55
Spící Volové: Děkuji Mlze za milou šifru. Po těch posledních dvou dlouhých trápeních (byť v jednom případě úspěšném) to byl potřebný balzám na duši :-) (Karel)
12. dubna v 19:32
7MD Squad: Takových nás bylo jistě více... krom výšky jsem zkoušela délky čar, úhly a hromadu dalších možností, ale nějak mi nic rozumného nevycházelo... ah jo :) (Kykina).
12. dubna v 19:23
0,3 sestry: Je pravda že voda vypadala po faktoru krav jako krásná šifra - nicméně to že se neodečítalo z šipek a přišlo se tím o nutnost si celou tu přehradu modelovat se všemi výsadbami, to je dle mého vyloženě škoda. Naproti tomu FAKt.or &spol - to mi připadlo ujetý jen do té doby, než jsem pochopil ty krásný fonetický shody a musel se v duchu za nevraživost vůči šifře omluvit ;-)
12. dubna v 19:14
O 6565 dnů později: DiGiTrON: tak to jsme dva:-) Dušan
12. dubna v 19:13
obelisk: já jsem zase přišla na to, že neumím očividně odečítat výšku z vrstevnic... :o/
12. dubna v 19:11
DiGiTrON: Hmm tak postup u H2oří šifry jsem celou dobu zkoušel správně, akorát jako výškový bod jsem nebral puntík u šipky, ale její vrchol :-) Chybička se vloudila :-) Jirka
12. dubna v 18:54
ORG ZDr.: Ahoj, jsem rád, že Trénink takhle frčí a žije to tady. A pro ty, kteří si chtějí oprášit i teorii připomínám zítřejší Setkání v Otrokovicích. Sice s OSUDem nesouvisí, ale zajímavé určitě bude a kdo ví ... možná přijde i nějaký ten ORG :)
12. dubna v 15:05
Fireflies: Nemám rád vodu, zlaté flašky za 5 minut. (D)
12. dubna v 13:06
@: :-), to si vyřídíme na startu, během hry, nebo v cíli
12. dubna v 13:02
H2OŘI: no, vidite, jak vám to jde, děláte mi radost... odměny budou předány na startu, během hry nebo v cíli, podle toho, kdo si mě kdy najde (poznáte mě podle černého trička velikosti M s bílým obrázkem:-))... jináč, zavináč ztratil nárok, když má jiny favority :-)
12. dubna v 12:12
@: Mně se teda víc líbil faktor krav, kde bylo třeba nápadu s aha-efektem (to já rád). ORG Tomovo štestí chodí obyčejně kolem :-) (mk).
12. dubna v 11:57
Lost Mutantos: Kde si máme tu sladkou odměnu vyzvednout? :-) Moc pěkná šifra (na rozdíl od "faktoru krav" ;-)). A dotaz na Orgy - neměl by tým, jehož šifra se dává k řešení, automaticky dostat bod (protože řešit ji nemůže, když je zadavatel), aby byl v tabulce zachován přehled, kolik tréninkových šifer jednotlivé týmy zvládly? Spider
12. dubna v 08:53
Plecháčci: JÁDRO: Velice povedené a přehledné. Děkuji pěkně. :-) Peka
12. dubna v 00:48
Mlha: @ivka: Dnešní šifra je druhu: v 19h se podívám... a zítra si ji snad v práci vytisknu, aby se dala začít luštit. Na 13" monitor to není.
11. dubna v 23:25
@: Já se hlásím o tu sladkou odměnu :-). Ináč, zavináč, nejni to s tím šumem tak hrozné, jak to bylo ve vratných Lahvích I. (to se nám to tam věšelo). A ovce? S ovcema se to vůbec nedá srovnat...
11. dubna v 22:38
H2OŘI: co pul hodky sem mrkam, jak jste na tom s nasi sifrou... a hura, precejen mi nekdo udelal radost a zdolal ji:-) uznavam ze sifra neni na chvilu, ale bojujte, mate jeste spoustu casu! ;-) (kdo ji zvladne, ma u me sladkou odmenu:-) ivka
11. dubna v 22:20
Drahoš forever: Tréninková šifra měla jít na Matrix, ale vyřadili jsme ji, protože byla moc lehká :-)
11. dubna v 22:08
JÁDRO: Peka: Snad pomůže tohle: http://dero.name/stuff/drahos_osud_sifra.png
11. dubna v 21:31
Plecháčci: Hm. Může mi někdo, pěkně prosím, vysvětlit tu substituci u včerejší šifry? Zdá se, že si to nedávám, ani když mám v ruce řešení. :-( Díky moc. Peka
11. dubna v 21:22
Popocatepetl: asi to někdo pochopil "řešení na 5 až 15 hodin" :-)
11. dubna v 20:59
ORG Tom: Dnes to bude chtít trochu vůle a štěstí na odstraňování šumu. Jestli je to blíž k Ovečkám nebo k flaškám nevím. Každopádně Ovečky na Osud nechystáme. Bez osmisměrky a nějakého toho překvapení se to ale neobejde. A flašky ... Nechejte se překvapit.
11. dubna v 20:46
DiGiTrON: Hmm, tak začínám nabývat dojmu, že některé týmy mají zřejmě zkreslené představy o tom, co znamená "řešení na 5 až 15 minut" :-) (Jirka)
11. dubna v 19:57
Mlha: Chm, tak drahoší šifra se mi mnohem víc líbila, než jsem si přečetl, jak se řeší. Autorským řešením se pěkně vysvětlila jedna věc v šifře a deset dalších zůstalo záhadou... (Yeti)
11. dubna v 19:15
Popocatepetl: Flašky nejsou bota, ale ikona Osudu. Možná jsou pro někoho osudové :). S Ovečkami bych flašky ani tuto tréninkovou šifru nesrovnával. Tato šifra i flašky se daly řešit, byť oboje jsou obtížné šifry. O Ovečkách se to říci nedá... A propó budou letos opět flašky?
11. dubna v 19:07
Hladní Dáni: Šifra týmu Drahoš forever se nám zatím líbila nejvíc, byla nápaditá a vtipná, na 15 min nebyla, ale do hodiny bylo po všem :-)
11. dubna v 18:52
obelisk: Drahoš forever jsou orgové loňského matrixu... účastníci, pamatujete na Ovečky??? (pro ORGy: Ovečky byla podobná bota jak Flašky) :PP (Peťa)
11. dubna v 18:03
JÁDRO: Rozhodně zatím nejvypečenější šifra - a přitom fakt pěkná. Padla až po nemalém boji. Teď mi vraťte ty tři hodiny času, které jsem plánoval investovat úplně jinak. ;) (Dero)
11. dubna v 16:55
ORG Tom: Nebojte. Hry si užijí začátečníci i zkušenější. Do tréninku úmyslně vkládáme i náročnější vícestupňová díla (nad zadaných 15 minut). Jednak kvůli seznámení se s různými postupy šifrování a také kvůli tomu, že v pokročilejších fázích samotné hry nějaké to "lehce křupavější maso" lze bezpochyby očekávat.
11. dubna v 16:50
Název týmu:: Pak taky možná přestřelili orgové při výběru tréninkové šifry :-)
11. dubna v 16:37
Úsměv krále Miroslava: Asi tak. Drahoš trochu přestřelil. Ale prý je to šifra pěkná, tak uvidíme večer. Šebík
11. dubna v 16:21
Plecháčci: Já jako úplný začátečník jsem se na šifru od začátku dívala tak,že podle zadání má být pro začátečníky a její řešení by mělo být maximálně na 15 minut. Sama jsem s touto šifrou zatím vůbec nepohnula, ale když jsem se včera zhruba kolem půlnoci podívala na to,kolik týmů 5 hodin po zadání nové šifry opravdu šifru vyluštilo, smířila jsem se s tím,že tahle šifra zřejmě už nepatří do začátečnické kategorie. Nicméně se těším na zveřejnění řešení,abych se něco přiučila :). Gratuluji všem,kterým se řešení zatím povedlo. Jarka
11. dubna v 14:15
Spící Volové: Podepisuji chválu Drahošovic šifry! Super! Mně osobně se moc nedařilo, ale naštěstí máme velmi schopný tým :-) Nicméně na 15 minut to fakt nebylo... To už odteď budou všechny tréninkovky takovéto? :-) (Karel)
11. dubna v 13:46
@: Mně se šifra od týmu Drahoš forever zatím líbila nejvíc. Ale na 15minut to teda nebylo... (mik)
10. dubna v 22:55
Popocatepetl: Dnešní šifra od týmu Drahoš forever je moc pěkná.
10. dubna v 22:12
ORG Tom: Křupavější asi ano, ale nikoli neřešitelné. Podobnou taškařici jsme měli původně připravenu do terénu (možná v trošinku soft verzi). Mnoho zdaru!
10. dubna v 19:36
obelisk: Dneska je šifra krapet křupavější..? Dav
10. dubna v 14:28
Sytá Bára: Ahoj, nenašel by se 1 člen na doplnění našeho týmu? Moc rádi bychom byli komplet.díky. Jarka
9. dubna v 21:23
ORG Vašek: Protože se zde objevila spousta dotazů na vyhodnocování řešení tréninkových šifer (a já se na síť dostal po víkendu až teď), rád bych ujasnil, jak porovnání probíhá "technicky". Ve vámi odeslaném řešení i ve správném řešení jsou odebrány veškeré mezery a následně je vše převedeno na malá písmena, teprve pak se vyhodnocuje shoda. To znamená, že nezáleží na velikosti písmen ani počtech a přítomnosti mezer (pokud by bylo řešení víceslovné); co však roli hraje je diakritika, která se řídí pravidly, která popsal Mira.
9. dubna v 17:32
ORG Mira: Tak byly právě vymazány všechny špatné pokusy z aktuální šifry, čímž Vám některým zmizely červené zářezy a kdo měl vyčerpán počet pokusů (díky první šifře s diakritikou), má novou možnost zadat správné řešení včerejší šifry, a to do 19.00, než se zobrazí další kousek. Berte to jako malý velikonoční dárek :-)
9. dubna v 10:44
ORG Mira: Doplnění o přednosti diakritiky je třeba pro případ, kdy šifrou bude fotka nějakého místa nebo předmětu, který se má pojmenovat. Pak je dobré vědět, co preferovat. Jinak opakuji, že vkládám to, co tým do šifry zašifroval. Pokud zašifroval ŽIRAFU, vkládám ŽIRAFA. Pokud zašifroval ZIRAFU, vkládám ZIRAFA. Pokud vyfotil žirafu, vkládám ŽIRAFA. Prostě a jednoduše: diakritiku svévolně neořezávám a ani si ji svévolně nepřidávám. Semafor s diakritikou zatím neznám ;-)
9. dubna v 10:19
Mlha: Díky za upřesnění, ačkoli... »Pokud to nejde určit, tak diakritiku použijte.« Dostanu-li rovnou písmena nebo kódování, které zná diakritiku (Braille), tak vidím, zda mi leze text s diakritikou, nebo bez ní. OK. U klasických kódování jako semafor ale diakritiku nelze určit (souhlas?). Tudíž bych ji podle tohoto návodu použil, tj. doplnil. (kverulant Yeti)
8. dubna v 23:51
ORG Mira: No konečně se nám diskuse rozjela :-) Vložil jsem nějaký text o diakritice na stránku pro odesílání řešení šifer, takže budoucnost máme slibnou. A přítomnost pořešíme během pondělního dne, ať máte možnost správné řešení ještě zadat (kdo vyčerpal počet pokusů), takže o bod nikdo nepřijde, nebojte :-)
8. dubna v 22:12
ORG Tom: Ahoj. Jsme si vědomi určité nejednoznačnosti s diakritikou (ta čeština!). Pokud by to mělo vést k nějakým pochybnostem při zadávání řešení (a i to, že o tom diskutujeme, může vést u někoho k pokusu "navíc"), jsme připraveni poskytnout pokus navíc nebo uznat i správná řešení bez použití diakritiky. Hlavně však přejeme krásné Velikonoce. Pánské části pak silné tatary a dámské přejeme tolerantní muže nebo plné kbelíky vody (a že bude zima!!). A do dalšího tréninku i do hry spoustu nápadů. Ještě se máte na co těšit. A (nejen) týmu Jádro děkujeme za nadhled. Mimochodem - já osobně bych to Derovi neodpustil :-). Má číst pořádně možnosti zadávání nebo si počkat na diskusi :-). Tom
8. dubna v 20:42
@: No jo, velká malá písmena normalizovat budiž (HESLOJEZIRAFA na to vyloženě navádí), ovšem diakritika je pravidly povolena. A taky máme červený zářez :-). A jestli to minusky/verzálky slupne nebo ne jsem si zatím testnout nedovolil.
8. dubna v 19:48
JÁDRO: Dero: Ještě nevíme. (tým)
8. dubna v 19:44
JÁDRO: Ano, i nám teď v přehledu straší zbytečný červený řádek. Nevím, jestli mi to tým odpustí. :) (Dero)
8. dubna v 19:41
Spící Volové: Přidávám se i já. Takový nepěkný červený řádek v našem záznamu kvůli diakritice... Docela by mě zajímalo, zda by řešení bylo přijato, kdybych jej nezadal velkými písmeny, ale tak, jak *SKUTEČNĚ* vyšlo, tj. kromě dodržování diakritiky i s dodržováním malých a velkých písmen... :-) (Karel)
8. dubna v 19:37
Drahoš forever: Přidávám se k Yetiho frustraci.
8. dubna v 19:20
Mlha: Prosím o orgy o specifikaci *přesného* formátu zadávání řešení tréninkové šifry. Nebo ještě lépe o elementární normalizaci zadávaných výsledků, než se porovnávají s řešením. Jsem si celkem jist, že jsem dnes zadal správné řešení, akorát v asi jiném formátu. Zbývající dva pokusy jsou na zkoušení, jaký ten formát má být, trochu málo... (Yeti)
8. dubna v 19:13
Fireflies: Safra taky by to zadávání řešení šifry mohlo být bez rozlišení velikosti pisma a brát hesla i bez háčků a čárek.
6. dubna v 19:16
Mlha: Šifra od týmu Mor a cholera mne tedy dostala, ale díky za ni, vymyslel jsem při pokusech o její vyluštění jiné pěkné šifry... (Yeti)
6. dubna v 10:46
Albert Stallone: Šifra od týmu Mor a cholera se mi moc líbila! Dík. Ivo C.
5. dubna v 23:40
ORG Mira: To byla moje chyba - vrtal jsem se našim webmasterům do díla. Omlouvám se, už to po mně opravili, cestou ve vlaku domů :-)
5. dubna v 20:58
ORG Vašek: NP Team: Vyzkoušejte teď, už by vám to mělo fungovat.
5. dubna v 19:34
NP Team: Zdravím a pozdravuju! Nejde mi poslat oprava Zadání a Řešení šifry (nenapsali jsme tam název týmu a řešení jsme měli moc roztáhlé:o) Proč??
4. dubna v 09:00
Název týmu:: Org Míra: Myslím, že ta dnešní šifra je na podobné úrovní jako včerejší :-) Byly tam dvě nejasnosti, ale dalo se pak odvodit, co je správně.
3. dubna v 21:30
H2OŘI: Dnešní šifra moc pěkná, škoda, že jsme včera hráli furt místo squashe bowling a heblomroz nám prostě nic neříkalo:-) no, ještěže trénujem, díky za nápad! Ivka
3. dubna v 21:16
ORG Mira: Tak snad už jsme mapy odbrzdili :-) Jinak jsme dnes vybrali těžší šifru, ale zítra bude zase lehčí...
3. dubna v 21:06
Název týmu:: Dnes jsem v Brně koupil mapu, mají ještě asi 5 kusů v Dobrovském na Čáře.
3. dubna v 12:37
Plecháčci: Peka: Ke včerejší šifře. Osmisměrka moc pěkná, taková Osudová. :-) I když já jsem se osobně trošku zamotal. Přišlo mi, že některá slova jsou jakoby příbuzná v párech - a pak jsem v osmisměrce našel slova Hlad a Tuk, hezky vedle sebe, i když nejsou v legendě. Takhle podporovat mé zmýlené postupy... :-D
3. dubna v 11:33
ORG Mira: Tak konečně K MĚSTSKÉ MAPĚ, co Tom zjistil u výrobce: Existuje zatím jen vydání 2011, na webu výrobce šlo o dezinformaci (mapa 2012 vyjde až těsně po hře). Hledejte tedy rok vydání 2011, bez ohledu na barvu přebalu, a bude to po hru určitě OK :-)
2. dubna v 23:50
ORG Mira: Jen doplňuji, že Setkávání níže povede Dáša Kašíková, která jde i letos OSUD 5 jako hráčka, takže nic tajného ke hře z ní nedostanete :-) Můžete se však dozvědět obecné věci kolem šifrování, které mohou být užitečné na jakékoliv podobné hře, tedy i na té naší za pár týdnů...
2. dubna v 22:35
ORG ZDr.: Kulturní spam: V pátek 13.4. se v Otrokovicích koná Setkání na téma "Šifry a šifrování". Koho by to zaujalo, více se dozví na http://setkavani.m2m.cz.
2. dubna v 20:44
ORG Mira: Do 24 hod. potíže s mapou vyřešíme, už se na tom intenzivně pracuje, sledujte tedy Diskusi či odkaz S sebou :-)
2. dubna v 19:42
Mlha: Taky by mě zajímalo, jak to přesně s mapou je, protože v Brně zelenou podle všeho sehnat nelze. Navíc se mě pokoušeli v prodejně F&B přesvědčit, že až na přebal jsou mapy identické. Nevysvětlené trvání na mapě s konkrétním přebalem má jediné možné vysvětlení -- a tato diskuse ho stejně zabíjí... (Yeti)
2. dubna v 16:51
URNA: Ahoj, diky za odkaz, ale stran mapy bych spis preferoval zavazne vyjadreni primo od orgu. Presnou mapu z odkazu se mi sehnat zatim nepodarilo, vsude maji bud modrou (pry totez pouze v tvrdem prebalu), nebo zelenou ale s odlisnym EAN kodem! Dnes jsem mel asi ctvrthodinovy telefonat se svym dvornim prodejcem map a je to (diky akvizici shocartu) dost zamotane. Velmi uvitame rozmotani :) dik Medlis
2. dubna v 12:35
Sytá Bára: ano, moc hezký nápad s tréninkem...j :-)
2. dubna v 11:21
Úsměv krále Miroslava: Šifra z 1.dubna je velmi vydařená. Děkujeme tvůrcům šifry a orgům za dobrý nápad tréninku před hrou :)
1. dubna v 07:46
DYNAMO: Jelikož je podruhé co se to tu řeší,tak sem dávám odkaz, jak vypadá mapa na letošní hru: http://jdem.cz/ua7s7
29. března v 10:45
ORG Vašek: Ahoj, zjišťujeme, jak se věci s mapou mají a co nevidět se ozveme. Děkujeme za upozornění :)
28. března v 13:58
Svědkové Baronovi: Ahoj. Jak je to pls s tou mapou? Ta, na kterou je odkaz, má podle obrázku v tom e-shopu obal modrý a je z roku 2012...
28. března v 10:13
ORG Mira: A 17.10 přijíždí Student Agency od Regiojetu z Prahy a Ostravy, a dokonce má v den hry ještě z obou směrů volná místa :-)
28. března v 08:58
ORG Mira: Start hry plánujeme tak, aby ho rychle stihli i hráči, kteří přijedou v 17.08 na Zlín střed (z Prahy např. stačí vyrazit 13.17). Autobusové nádraží je hned vedle, takže v nejnutnějším případě stačí být kolem páté na jednom z nádraží. Ale při zpoždění těchto spojů už nečekáme...
28. března v 08:37
Drahoš forever: Caute, kvoli plnovaniu dovolenky:) Co priblizne znamena "piatok poobede"? Bude to skor 13.00 alebo 17.00? Diki, Kesy
28. března v 08:04
Sytá Bára: Ahoj, chybí nám do hry jeden člen. Není někdo navíc, kdy by moc rád šel letos OSUD a připojil by se k nám? moc díky jarka
23. března v 01:28
ORG Mira: Tak co, kolegové Orgové, jak se na hru těšíte aspoň vy, než se někdo z hráčů víc osmělí? :-)) Já teda docela jó, za 5 týdnů to tu máme v plné síle, tak na tom pojďme dál makat ;-)
6. března v 16:28
ORG Vašek: Ahoj a díky za upozornění, odkaz už jsem opravil.
2. března v 21:55
ORG Mira: Tak jsme právě rozjeli diskusi (přesněji naši webaři), ať se od Vás můžeme dozvědět, jak se na hru těšíte, co od ní čekáte a vůbec ať jsme spolu v kontaktu :-)